FUNDACJA SALUS HOMINI

  • Naglowek
  • Naglowek
  • Naglowek
  • Naglowek

W dniach 17-18 grudnia br. młodzież z I LO im. Bolesława Krzywoustego w Nakle przeprowadziła na terenie szkoły akcję charytatywną. Uczniowie sprzedawali własnoręcznie wykonane kartki bożonarodzeniowe i domowe wypieki, a uzyskane ta drogą pieniążki, około 2600 złotych przekazane zostały na konto Stowarzyszenia „Warto jest pomagać’ dla malutkiego Natana Wernera.

1,5 – roczny chłopiec cierpi na nowotwór obu oczu i jego rodzice prowadzą walkę o uratowanie wzroku dziecka. Natan jest pod opieką kliniki w Essen w Niemczech, leczenie jest bardzo kosztowne. M.in. dzięki ofiarności licealistów Natan pojedzie na kolejną wizytę 29 grudnia br.

Trzymamy kciuki za powodzenie leczenia!

Życzymy wszystkim zdrowych, pogodnych
Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej
pomyślności w Nowym 2010 Roku.

14 grudnia br. odbyło się kolejne w naszej historii spotkanie opłatkowe CW. Gościliśmy ks. Krzysztofa Klóskę.

Tego dnia podziękowaliśmy za roczną pracę naszym wolontariuszom, najaktywniejszych nagradzając skromnym książkowym upominkiem.

Nastrój spotkania sprzyjał podsumowaniom kończącego się roku, bogatego w wydarzenia. Cieszyliśmy się obecnością nowych wolontariuszy i z „ łezką w oku” wspominaliśmy tych, którzy opuścili nas rozpoczynając naukę w innym mieście.

 

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza składamy wszystkim naszym wolontariuszom życzenia dobrego, spełnionego i pełnego radości życia.


Dziękujemy za Wasz trud, za Waszą energię, za poświęcony czas.


Zarząd Fundacji,zespół Hospicjum Domowego NZOZ "Medicus"

W zeszłym tygodniu Fundacja „Salus Homini” przekazała w nieodpłatne użytkowanie Hospicjum Domowemu NZOZ „Medicus”sp. z o.o. pompę infuzyjną. Urządzenie zostało zakupione ze środków zebranych w czasie kwesty po październikowym koncercie „Głosy dla Hospicjów”. Jest więc darem serca mieszkańców dla pacjentów Hospicjum Domowego.

90% pacjentów w terminalnej fazie choroby nowotworowej odczuwa ból. Podawanie leków „na żądanie” znosi lub łagodzi dolegliwości bólowe. Jednak chorzy odczuwają lęk przed kolejnym atakiem bólu.

Pompa infuzyjna - małe, niepozorne urządzenie pozwala na stałe podawanie określonej dawki leku przeciwbólowego w ciągu doby. Zapewnia tym samym pacjentowi komfort: stałą kontrolę bólu i zniesienie lęku przed jego nagłym wystąpieniem. Specjalne etui umożliwia dyskretne umieszczenie pompy pod ubraniem, tak że pacjent może ją wszędzie zabrać ze sobą i jest chroniony również poza domem.

 

Alina Pasieka – kandydatka woj. kujawsko-pomorskiego do IX Ogólnopolskiego Konkursu im. Edwarda Piszka, Szczepana Pieniążka i Donalda Evansa „Kryształowa Koniczyna”.

„Związana ściśle ze środowiskiem wiejskim – właśnie tam realizuje się zawodowo od wielu lat… Na rzecz mieszkańców swojej wsi i okolic opracowuje różne formy wsparcia rozwoju kulturowego i materialnego… W swojej działalności zwraca szczególną uwagę na ideę wolontariatu i rozpowszechnianie jej wśród młodzieży. Daje przykład jako wzorowy wolontariusz Fundacji „Salus Homini” oraz Caritas Diecezji Bydgoskiej, jest opiekunem Szkolnego Koła Caritas, które zrzesza około 40 dzieci. Współpracuje także z wieloma placówkami opiekującymi się chorymi i biednymi (Hospicjum, Dom Społeczny). Niejednokrotnie Pani Alina angażuje się w zbiórki żywności, odzieży oraz inne formy pomagania słabszym. W swojej wsi Wystep liczącej 600 mieszkańców uważana jest za osobę, która zarówno zapewnia rozrywkę kulturalną, jak i stanowi wzór do naśladowania jako wolontariusz.”

Tak w zarysie została przedstawiona sylwetka pani Aliny, naszej wolontariuszki, na stronie konkursowej prezentującej kandydatów do konkursu – IX Ogólnopolskiego Konkursu im. Edwarda Piszka, Szczepana Pieniążka i Donalda Evansa „Kryształowa Koniczyna”. Organizuje go Fundacja Edukacyjna 4H w celu uhonorowania wolontariuszy i osób zasłużonych dla rozwoju edukacji pozaszkolnej na wsi i w małych miastach.

Pani Alina była kandydatką województwa kujawsko – pomorskiego i choć w konkursie nie zdobyła żadnej z nagród, to już sam fakt wyboru na pretendentkę napawa nas, wolontariuszy Fundacji „Salus Homini” dumą.

Rodzice 17-miesięcznego mieszkańca okolic Więcborka, zwrócili się o pomoc dla swojego synka również do nas.

Chłopczyk od 7 miesiąca życia choruje na obuoczny nowotwór. Przeszedł już cykl chemioterapii. Rodzice zdecydowali o dalszym leczeniu Natana w klinice w Essen, jednak ta specjalistyczna terapia przekracza możliwości finansowerodziny, stąd prośba o wsparcie finansowe.

Bliższe informacje o dziecku, dotychczasowym wsparciu, gronie jego przyjaciół oraz numery kont znajdziecie Państwo na stronie:   

http://natanwerner.blog.onet.pl

Gorąco zachęcamy do przyłączenia się do grona pomagających Natanowi.

10 października, w Światowym Dniu Hospicjów i Opieki Paliatywnej, w kościele pw. Św. Wawrzyńca odbył się koncert „Głosy dla Hospicjów”.

Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej jest poświęcony wspieraniu ośrodków hospicyjnych i paliatywnych na całym globie. Jest dniem, w którym głośno mówi się o problemach hospicjów oraz ludzi chorych na przewlekłe, nie poddające się leczeniu choroby o niekorzystnym rokowaniu i upomina o prawa chorych terminalnie do profesjonalnej opieki paliatywnej, o prawo dostępu do leczenia przeciwbólowego i leków przeciwbólowych.

Tematem tegorocznych obchodów było „Discovering your voice”, w wolnym tłumaczeniu „Poznaj siłę swojego głosu”, gdyż właśnie Światowym Dniu Hospicjów i Opieki Paliatywnej głos chorych dotkniętych chorobą terminalną powinien brzmieć najdonośniej. Co dwa lata w tym dniu na całym świecie odbywają się koncerty „Głosy dla Hospicjów”. Razem z nami koncertowało 100 ośrodków hospicyjnych w Polsce, a meksykańska fala koncertów przeszła przez 67 krajów na naszej Ziemi.