FUNDACJA SALUS HOMINI

  • Naglowek
  • Naglowek
  • Naglowek
  • Naglowek

Cykl 14 spotkań od 4 kwietnia do 24 października 2016 roku zorganizowanych przez pana Zygmunta Korkosza, w ramach wolontariatu. Celem było pokazanie, że nauka połączona z eksperymentem to wspaniała przygoda, sposób na poszerzenie wiedzy w atrakcyjnej formie. 
Zajęcia były prowadzone w oparciu o „Pudełko dydaktyczne” pt. „Światło zrozumieć i zobaczyć” opracowane i przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. 
Tematyka spotkań. Każde zajęcia dotyczyły innego aspektu poznawczego i tak m.in. 
- „Im dalej od źródła …” – Jak światło rozchodzi się w przestrzeni , w jaki sposób wpływać na jego kierunek i sposób rozprzestrzeniania?
- Różne źródła światła – Badanie za pomocą siatki dyfrakcyjnej światła żarówek LED białego ciepłego i zimnego żarówek tradycyjnych oraz energooszczędnych.
- Porównane dostępnych rodzajów oświetlenia pod względem niezawodności rodzaju światłą i aspekt ekonomiczny stosowania danego rodzaju oświetlenia.
- Magia światłą na styku jasności i mroku – Fenomen obrazów Caravagia, poszukiwanie źródła światła widząc tylko cienie.
- Kierunek ukryty reżyser – jak sposób oświetlenia wpływa na postrzeganie otoczenia.
- Teatr światła, teatr cienia – badanie luksomierzem oświetlenia i badanie jego zmian w funkcji odległości. 
- Barwy światła – co to jest barwa i jak wpływa na postrzeganie otoczenia. Mieszanie barw.
- Przez różowe okulary - 
-Światłem na manowce – czyli jak operując poszczególnymi barwami obrazu nie zmieniając nic w obraz zmieniamy wszystko.
- Cylinder iluzji – odbicia i załamania światła, grafika Istvana Orosza „J. Verne”
- Skupić lub rozproszyć – soczewki i układy optyczne, lupa, lornetka teleskop oraz soczewka Fresnela
- Udział w projekcie fotografowania Ziemi ze stacji kosmicznej ISS – Sally EarthKam. Uczestnicy mieli możliwość wykonania 100 zdjęć z orbity.

Kulminacyjnym punktem na zakończenie projektu był wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W sobotę 10 grudnia 2016r podopieczni fundacji wraz z opiekunami razem 37 osób wynajętym autokarem w sobotni deszczowy dzień wybrałali się do stolicy. Wyjazd o godz. 5.50 z Nakła.
Z powodów pogodowych ograniczyliśmy się tylko do zwiedzania CNK.
Mieliśmy okazję zapoznać się z bardzo bogatą ofertą wystaw stałych jak i tymczasowych. Rozpoczęliśmy oczywiście od wyjaśnienia i obserwacji eksperymentu Foucaulta, który za pomocą wahadła udowodnił że Ziemia obraca się wokół własnej osi. Ekspozycje są interaktywne więc możliwe było eksperymentowanie w szerokim zakresie nauki, od fizyki poczynając. W teatrze wysokich napięć uczestniczyliśmy w spektaklu dotyczącym balansu, czyli jak to jest z utrzymywaniem równowagi. Aktorzy w zabawny sposób wyjaśnili pojęcia związane z funkcjonowaniem zmysłu równowagi a w pokazowych eksperymentach uczestniczyli wybrani z widowni także z naszej grupy Emilka i Bartek. 
Byliśmy też na seansie w planetarium , „Jesteśmy kosmitami” dotyczącym kwestii przyszłych wypraw załogowych na najbliższą nam możliwą do kolonizacji planetę czyli Marsa. 
Pokazane zostały perspektywy takich podróży w przyszłości oraz stan aktualnych przygotowań do tych podróży. 
Do Nakła powróciliśmy bogatsi w wiedzę i doświadczenie.

ponownie pamiętali o podopiecznych fundacji.

15 grudnia przedstawiciele pani Alicja Szwejkowska- Radtke z Szymonem Wójcikiem i Kamilem Moczadło- przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego ZSP w Samostrzelu przywieźli własnoręcznie wykonane przez młodzież z Technikum Architektury Krajobrazu stroiki świąteczne. Cudne! Na konto fundacji wpłynęło 213,70 zł. To efekt szkolnej akcji „pierniczkowej”.

Dziękujemy Wam wszystkim! To wspaniale, że możemy na Was liczyć. Tyle radości!

Fundacja „Salus Homini” serdecznie zaprasza opiekunów osób ciężko i przewlekle chorych na kolejne spotkanie 7 grudnia, w środę o godzinie 17,30 w siedzibie Centrum Wolontariatu Hospicyjne-go w Nakle, przy ulicy Księdza Piotra Skargi 7 (Dom Parafialny parafii Św. Stanisława).

Celem spotkań zaplanowanych cyklicznie na każdą pierwszą środę miesiąca jest poznanie Państwa potrzeb oraz rozeznanie możliwości różnorodnej pomocy z naszej strony, m.in. stworzenia możliwości wypoczynku, uzyskania wiedzy i umiejętności dotyczącej pielęgnacji ciężko chorego,pomocy wolontariuszy,stworzenia sytemu wsparcia,uzyskania porady od profesjonalisty-pielęgniarki,rehabilitanta,psychologa,itp.

To już XIII Kampania Społeczna " Hospicjum to też Życie" organizowana przez Fundację Hospicyjną we współpracy z hospicjami z całej Polski, także z nami.
W tym roku chcemy zwrócić szczególną uwagę na członków rodzin, sprawujących opiekę nad swoimi ciężko chorymi bliskimi, dziećmi i dorosłymi. Na opiekunów rodzinnych.

Kampanię inaugurują koncerty charytatywne „Głosy dla Hospicjów”.
Dla nas zaśpiewa pani Antonina Krzysztoń już 29 października (szczegóły 
na plakacie). Pani Antonina rezygnuje z honorarium po to, aby datki z puszek przekazać naszym podopiecznym. Serdecznie zapraszamy na ten koncert.

W ramach Kampanii Fundacja "Salus Homini" organizuje spotkanie 
dla opiekunów osób ciężko i przewlekle chorych.
Celem spotkania jest poznanie Państwa potrzeb oraz rozeznanie możliwości różnorodnej pomocy z naszej strony, m.in. możliwości wypoczynku, uzyskania wiedzy i umiejętności dotyczącej pielęgnacji ciężko chorego, pomocy wolontariuszy, stworzenia sytemu wsparcia.
Zainteresowanych prosimy o kontakt na numer 609 404 199 lub 793 390 275 lub 693 182 275.
Wydarzenia te są sponsorowane przez Powiat Nakielski w ramach oferty złożonej w trybie art. 19 ustawy z 24 kwietnia 2003 r o działalności organizacji pożytku publicznego i o wolontariacie.

Zapraszamy serdecznie do nadsyłania zgłoszeń w ramach VII edycji konkursu o tytuł „Wolontariusz Roku Powiatu Nakielskiego” ogłaszanego przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią we współpracy z Fundacją „SalusHomini”.

Tytuł ten honoruje dobroczynną, społeczną działalność osób, które bez względu na wiek i wykształcenie pracują nieodpłatnie na rzecz potrzebujących.

„Wolontariuszem Roku Powiatu Nakielskiego” może zostać osoba lub grupa osób, które:

- konsekwentnie – często i systematycznie pomagają potrzebującym,
- podejmują działania na rzecz lokalnej społeczności i środowiska,
- zachęcają innych do działań prospołecznych,
- cechują się nienaganną postawą etyczno-moralną,
- świadczą nieodpłatną pomoc na rzecz:
• innych osób i organizacji,
• wspierania inicjatyw lokalnych,
• rozwoju powiatu,z wyjątkiem działań w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Każda jednostka zgłaszająca proszona jest o przygotowanie krótkiej prezentacji na temat działalności kandydata albo organizacji w ramach, której działa i dołączenie jej do formularza zgłoszeniowego.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10 listopada 2016 roku.
Zgłoszenia prosimy kierować na adres: Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią, ul. gen. H. Dąbrowskiego 54,  89-100 Nakło nad Notecią z dopiskiem „Wolontariusz Roku Powiatu Nakielskiego” lub na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..